xgnbear33 xgnbear33
  • 24-09-2022
  • Mathematics
contestada

A rectangular lawn is 20 yards by 28 yards. It would cost $4.80 per yard to install a fence around the lawn. How much would it cost to put a fence around the lawn?

Respuesta :

Otras preguntas

PLEASE HELP ILL MARK BRAINLIEST
Jodie buys 12 cans of cola. There are 330 m/of cola in each can.l Rob buys 4 bottles of cola. There is 1 litre of cola in each bottle. Rob buys more cola than J
Pls help, like I know how to do it but how do I write the answer?
please help me solve this im lost
Under a translation Point A ( 0, -3) maps onto A (-5, -4). What would the image of B ( 2,-3) be under the same translation be?
HOW DO I FIND THE SLOPE OF A LINE PARALLEL TO EACH GIVEN LINE??? PLS HELP ME I HAVE BEEN STRUGGLING FOR HOURS -1/2y = -x-1/2
One plane can travel 20 miles per hour faster than another. One of them goes 285 miles in the same time it takes the other to go 255 miles. What are their speed
halp plss halp plass
Find the value of b if the graph of y=-3x+b goes through the point. A(-2,4)
Which excerpt uses actions to develop Marlene's character? A. "I wish my parents were more like Kat's," Marlene confessed. "They let her stay out late." B. Ma