merdeso404 merdeso404
  • 21-10-2022
  • Mathematics
contestada

Alyssa buys 3.55 pounds of apples and 1.65 pounds of bananas at the store. Apples and bananas cost c dollars per pound. Alyssa's total cost for the apples and bananas was $10.25 after using a 0.85 cent coupon. Write an equation that can be used to find the value of c.

Respuesta :

Otras preguntas

What was the goal of the Marshall Plan?
How was Spanish colonial society structured?
In what ways were Hitler and Mussolini similar in their philosophies and actions?
What efforts have been made to guarantee basic human rights?
How did the physical geography of Greece cause Greek-speaking peoples to develop separate, isolated communities?
How did the writers of the U.S. Constitution put into practice the idea of separation of powers? A system of checks and balances?
Which body is in equilibrium? (1) a satellite orbiting Earth in a circular orbit (2) a ball falling freely toward the surface of Earth (3) a car moving with a c
from the book Frankenstein How does De lacey react to the monster when he meets him?
What factors do you think a country’s leaders consider when deciding whether to surrender or fight?
Which of the following threats did soldiers face in the trenches? fire starvation collapse disease