viivica
viivica viivica
  • 21-10-2022
  • Mathematics
contestada

Dog food comes in two different sized bags. The 40 lb bag sells for $24 while the 10 lb
bag sells for $7. Which is cheaper and by how much? (compare unit rates)

Respuesta :

Otras preguntas

Students build a circuit. The circuit has wires that connect a battery to a switch and a fan. Which energy transformations happen when the students close the ci
one reason for the collapse of cahokia was an invasion by the woodland tribes to the north. true false
What are the differences between mutualism and commensalism?
A scientist has samples of both nitrogen (n2) and hydrogen (h2). Both of these substances are odorless, colorless gases at room temperature. The scientist place
What is the area of a circle? How do you find it using a formula or a measurement? Give an example and show your work.
Is it Christmas in Sri Lanka?
What is the most famous Christmas tale?
One consequence, true of all 9 debt types, is missing from the list. What is it?.
Which digit in 18.937 has the same place value as the 3 in 3.821
3. In a class there are 42 students. The number of girls is 1.1 times the number of boys. How many boys and girls are there in the class?​