andramay8895 andramay8895
  • 21-11-2022
  • Mathematics
contestada

Paula runs a bakery. She estimates that her weekly cost of rent and electricity is $250. The ingredients to bake one cake cost $4. Which equation represents the total cost to Paula’s bakery per week, y, if x number of cakes are made?

Respuesta :

Otras preguntas

40 is 50% of what number?
Simplify the expression 2b-3a+b+a
1. For which value of x is the expression log base 4 of (x+3) not defined? a. 0 b. -2 c. 3 d. -4 2. If log 7= a, what is the value of log 490 in terms of a? 3.
What are countries with little industry called?
Can concussions kill you?
Mandy,Jeremy, and Lily went to am amusement park during their summer vacation. Mandy spent $16.25 at the amusement park. Jeremy spent $3.40 more than Mandy spen
Any factor that changes the shape of an enzyme can affect the enzyme's activity. Which of the following two factors affect an enzyme's operation the most?
maren walks 3 / 5 mile in 24 minutes at a steady pace. how long does it take her to walk 2 miles
find x plz help!!!!!!!!
The endosymbiotic theory provides an explanation for the origin of chloroplasts. Which trait of chloroplasts supports this explanation?