mallorieyoung15 mallorieyoung15
  • 22-11-2022
  • Mathematics
contestada

Mick gives roping lessons at the Sundown Corral. A 3-hour lesson costs $120.00. The cost of a lesson is proportional to the duration, in hours, of the lesson. What is the constant of proportionality in terms of dollars per hour?
A.40
B.45
C.50
D. 35

Respuesta :

Otras preguntas

What is 6.64 divided by 0.4
one evening 1500 concert tickets were sold for the Jazz Fest. Tickets cost $30 for covered pavillion seats and $10 for lawn seat. Total reciepts were $27,000. H
how do I draw a bar diagram to represent 6 times more than $4
The sum of two consecutive add integers is 112 find the integers
Simplify. Write in decimal form10^-7
how does geography affect where people live?
What impact did the Great Awakening have on American Indians in eighteenth-century American colonies?
why is it important to observe an individuals reactions when communicating with them
if you earn 20% more than I do, then I must earn 20% less than you. explain your answer
what is the square root of ... √900 , √289 , && √484