Rohan7590 Rohan7590
  • 22-05-2023
  • Business
contestada

information about direct materials cost follows for a local company: standard price per materials gram $ 16 actual quantity used 2,250 grams standard quantity allowed for production 2,375 grams price variance $ 14,400 f required: what was the actual purchase price per gram?

Respuesta :

Otras preguntas

a) six pens and five pencils cost $2.50 while three pens and two pencils cost $1.15 . what will be the cost of a pen and 4 pencils . please help me
Anyone know how to do this? Look at picture
Which is the most appropriate unit of measurements to use to measure the thickness of a quarter? Elaborate. A.) meters B.) Kilometers C.) Centimeters D.) Millim
Anyone know how to do this? Look at picture
True or false the origin would be included in the solution set for the following inequality: y>3x-9
Which is the most appropriate unit of measurements to use to measure the thickness of a quarter? Elaborate. A.) meters B.) Kilometers C.) Centimeters D.) Millim
why is it important to know your variables when conducting an investigatory problem  ?
Please solve equations by completing square
How can I work out 30% of (blank) is 60?
what recent world issues/problems can be solved if people rocognize and perform their role effectively