emilymariec3985 emilymariec3985
  • 23-05-2023
  • Mathematics
contestada


The marginal cost function of a product, in dollars per unit, is
C′(q)=q2−40q+700. If fixed costs are $500, find the total cost to
produce 40 items.

Round your answer to the nearest integer.

The

Respuesta :

Otras preguntas

A 5-pound bag of candy costs $13.05. What is the unit price?
A rectangular patio is 9 ft by 6 ft. when the length and width are increased by the same amount, the area becomes 88 sq ft. ginger is using the zero product pro
Please help!! (30 points max.)
Yesterday I ran less than 5 kilometers but more than 1200 meters. How far could I have run?
An athlete runs 9km due east, then 18km north and finally 5km west. What is the total distance run? What is the resulting displacement of the hiker from the sta
The side lengths of the equilateral triangle pictured are each 12 cm. What is the circumference of the larger circle? Round your answer to the nearest 100th.
How did the horrors of the Holocaust originate from this prejudice? HELPP
Find the roots of the equation x2-x=6 algebraically
Pls Help, Max Points
A bag of frozen vegetables expanding in the microwave is a good example of how volume __________. A. increases when temperature decreases B. decreases when temp