natalieflores651
natalieflores651 natalieflores651
  • 23-05-2023
  • Mathematics
contestada

A teacher buys a notebook and a package of pencils for each of the 20 students in his classroom.
• Each package of pencils costs $0.75.
. The teacher spends a total of $40 for the notebooks and the packages of pencils.
Enter the cost, in dollars, of 1 notebook.

Respuesta :

Otras preguntas

What happens to the water level in a glass tube as it is heated?
Interaction among members of collectivities is direct and long-lasting. True or false
Marteena is interested in determining the reasons why people have decided to attend the annual diversity conference at her university. what type of analysis sho
plz help ill give you brainlist
Where was the democratic party strongest in the late 19th century?
There are 1295 students attending a small university there are 714 women enrolled. What percentage of students are woman?
I have a math question that has to do with Exponential Functions and Models. I can’t get the answer...
What is the area of a square whose perimeter is 16x + 28?
What is the official title given to the heads of the executive departments?
Describe the social structure of china undewr the tang and song dynastues