Happyabbie5303 Happyabbie5303
  • 25-05-2023
  • Business
contestada

DAC Inc. produced 10,000 units of product with costs as follows: Direct materials $40,000 Direct labour $22,000 Variable overhead $10,000 Fixed overhead $90,000 $162,000 What is DAC Inc's unit cost for May, calculated on the variable costing basis? $7.50 $8.50 O $16.20 O $7.20 2 pts

Respuesta :

Otras preguntas

how does each of these motions help us mark time
plants in grasslands would not benefit from the adaptions that protect against grazing true or false?
When writing an analysis of a text, what must you provide to strengthen your point?
Approximately how many kcalories are contained in a pound of body fat?
Arguments over which issue sparked the nullification crisis?
The soft lining inside of your mouth is an example of A) cells. B) tissue. C) an organ. D) an organ system.
Examples of contemporary information technology issues for which our society's moral guidelines seem to be nonexistent or unclear?
Peak hydraulic systems demands may be met by the use of what ?
Stanley is putting wallpaper strips on his bathroom walls that have a total area of 460 ft2. Each strip of wallpaper covers 22 square feet. How many strips of w
What type of cell is lacobacillus