lutherwittman lutherwittman
  • 26-05-2023
  • Mathematics
contestada

The Question is in the Picture, use the Pythagorean theorem to solve and show your work please

Respuesta :

Otras preguntas

a company manufactures and sells a product for $124 per unit. the company's fixed costs are $69,960, and its variable costs are $94 per unit. the company's brea
which two industries are significantly influenced by laws regulating product purity and labeling? multiple select question. pharmaceuticals automobiles technolo
Part C Delete from your triangle and focus on the intersection of and . Keeping points B and C fixed, move point A to different locations and observe how change
How was the Filipino American War taught in American History books compared to the Spanish American war which lasted for only a few months?
Bill has these expenditures for his utilities: December, $234.45; January, $281.23; February, $284.33. What is his average monthly expense for utilities?
B Find the slope for each line then determine if they are parallel, perpendicular, and neither. Points on lines E & F; Line E: (-1,-4) (5, -3) & Line F:
You work at a restaurant. Some times are busier than others, and your manager needs your help to decide how many cooks are needed at different times of the day.
What can you infer about Lewis’s early life from this text?
based on the racial categorizations of people living in these countries, which statement best represents variation in racial and ethnic identification across co
When Nora first joined the track team, she was afraid of jumping, but she got over that hurdle