Patriotgang3690 Patriotgang3690
  • 26-02-2024
  • Mathematics
contestada

A grocer can buy strawberries for $1.38 per pound. write an equation relating c, the cost, and p, the pounds of strawberries.(in c= form)

a) c = 1.38p
b) c = p + 1.38
c) c = p/1.38
d) c = 1.38/p

Respuesta :

Otras preguntas

why is Germany of economic rival between Great Britain answer plz!!
what is the rule for 24, 48, 72,
64/7 in simplest form
A newspaper has more than 30 pages and fewer than 40 pages.The newspaper is divided into sections, and each section has 8 pages.How many sections dose the newsp
write 1,407 in scientific notation
You have a job as a salesperson for which you are paid $6 per hour plus $1.25 for each sale made. Your earnings for an 8 hour day are $88. Find the number of sa
Which consist of sperm cells and egg cells?gametes tetrads diploids chromosomes A.gametes B.tetrads C.diploids D.chromosomes
how do I wright 234,164 in expanded form
what is the greatest possible whole number remainder if you divide any number by 41
east asia is home to about what percentage of the worlds population