travisjohnson32271 travisjohnson32271
  • 26-02-2024
  • Business
contestada

A grocer mixes 3lbs of candy that cost $1.7 per pound and 5lbs of candy that cost 90 cents per pound. What is the cost per pound of the new mixture?
a) $1.26
b) $1.05
c) $1.12
d) $1.16

Respuesta :

Otras preguntas

Fill In The Table To Remind You Whay happens when you multiply integers
100*10 in exponential form
Canada's spoken languages have been MOST influenced by the countries of A) France and Spain. B) England and France. C) Portugal and Spain. D) France and Ger
PLEASE HELP I BEG YOU
greatest common factor of 15x 2 y 3 and -18x 3 yz
the value of 7 in 503,497 is how many times value of 7 in 26,475
what is 940 divided by 58 please help I'm doing my brothers homework xD
What value of k makes the equation true? −35k−1+12k=3 Enter your answer in the box.
Why can't copper be changed into gold
how to solve this problem?