BobTheAskerCanW4334 BobTheAskerCanW4334
  • 26-04-2024
  • History
contestada

Compare and Contrast the governments of Rome and Greece. Both Rome and Greece used the direct democracy form of government to run their countries?

Respuesta :

Otras preguntas

A 9-pound box of strawberries costs $48.96. What is the price per ounce?
PLEASE HELP ANYONE?!!!!!
A tortoise and a hare were competing in a foot race. Because the hare knew he could run faster than his friend, he let the tortoise have a 15-meter head start.
Zintle decides to join a stokvel to save for her son's education when he leaves school.She joins the stokvel in January of his grade 1 year and has to pay R300.
According to the map for how many years has the dividing line now been the 38th parallel?
I will mark you brainliest if you actually help!!!!
What should be a good introduction that cats are better than good help guys asap:((((
What is the function of cache memory
Which list correctly orders the examples of organism, population, community and ecosystem? Honeybee, hive of bees, meadow of flowers, river Algae, insects, fish
An automobile assembly line can produce 3 cars per hour.How long would it take this assembly line to produce 150 cars?A.5 hB.30 hC.45 hD.50 h