Peace01
Peace01 Peace01
  • 24-02-2016
  • Mathematics
contestada

three apples and four bananas cost $4.85 . three apples and ten bananas cost $8.75.Find the cost of an apple.

Respuesta :

peachkiki90
peachkiki90 peachkiki90
  • 24-02-2016
2.92. you divide 8.75 by 3 it will be 2.916666666. you have to round.
Answer Link

Otras preguntas

...what are consecutive multiples ​
1/4 (2.6x+0.25)-5/8 (2.5-0.88x)
How do you fix a uneven face in a month? Tips
. A radio station transmitting at a frequency of 200KH, emits waves of wavelength 1.5 km.the velocity of the radio waves is​
In the diagram, the measure of angle 3 is 105°Which angle must also measure 105°1468​
Which of the following relations represents a function? Question 4 options: {(–1, –1), (0, 0), (2, 2), (5, 5)} {(0, 3), (0, –3), (–3, 0), (3, 0)} {(–2, 4), (–1,
Any help, I would highly appreciate it ​
Describe the last time you had a special meal. You should say: - When and where you had it - What you had - Why it was special to you
Complete the equation describing how X and Y are related X= -2, -1, 0, 1,2,3. Y= -8, -5,-2,1,4,7
If the length of the shorter arc AB is 22cm and C is the center of the circle then the circumference of the circle is: