khaled2 khaled2
  • 24-02-2016
  • Mathematics
contestada

which is a better buy, a 24 ounce box of ceral for $3.69 or 36 ounce box of ceral for $4.89

Respuesta :

bookishfairy73
bookishfairy73 bookishfairy73
  • 24-02-2016

The lesser the price the better the buy.

$3.69 ÷ 24 ≈ $0.15

$4.89 ÷ 36 ≈ $0.14

36 ounce box of ceral for $4.89 is the better buy.
Answer Link

Otras preguntas

Use the quadratic formula to solve 2y2 – 10y + 8 = 0.
find tan 30 degrees and tan 45 degrees using the 45-45-90 triangle therom and 30-60-90 triangle theorm
do sand dollars have teeth
What was the overall effect of Metternich's plan on France?
what kind of energy source makes waste materials that are hardest to get rid of
a wide flat zone of small particles that orbit a planet. what is it
Three Places To The Right Of The Decimal Point Tells How Many Of These
how did jeh macdonald die
A force of 34.5 newtons is applied to an object at an angle of 45 º with the horizontal. What is the force acting on the object in the horizontal direction?
how did the spanish get to America