eyaryar575 eyaryar575
  • 21-05-2018
  • Mathematics
contestada

Two apples and three peaches cost $1.65. three apples and two peaches cost $1.60. what is the cost of one peach

Respuesta :

MrGumby
MrGumby MrGumby
  • 21-05-2018
Apples = $.30
Peaches = $.60

You can get this by setting up a system of equations that looks like this. 

2x + 3y = 1.65
3x + 2y = 1.60

Where x is the amount of apples and y is the number of peaches. Then you can solve using any of the methods (I would suggest elimination for ease). 
Answer Link

Otras preguntas

Who ruled in the shang dynasty?
The discounted price of a book is 85% of the original price. This is a savings of $3. A sales tax of 8% will be added to the discounted price. How much sales ta
How many times can 98 go into 86
Select the correct meaning associated with the term idiom. another word for languages meaning cannot be understood in the ordinary sense the only one of its kin
what is 4 3/4 - 1/3 equal
explain what percent of a dollar a quarter, 2 nickles, a dime and three pennies are
How would you describe the mood, or feeling, created by the poems setting?
For a movie stunt, an empty truck with a mass of 2000 kg goes 10 m/s and runs into a stopped car of mass 1000 kg. the truck then keeps moving and pushes the car
In fahrenheit 451 what literature is allowable
How does the pharmacy computer system sequence multiple plans for one patient?