JUJU2312 JUJU2312
  • 25-02-2016
  • Mathematics
contestada

five oranges cost $2.Find the cost of two dozen oranges.

Respuesta :

TheAnimeFanboy TheAnimeFanboy
  • 25-02-2016
If 5 oranges cost $2 you can divide 2 by 5 to get the cost of each individual orange and then you must multiply that by 24 to get the total cost.
Answer Link
elinapoo
elinapoo elinapoo
  • 25-02-2016
so if 5 oranges cost 2 dollars, then 10 cost 4, 15 cost 6, 20 cost 8,
and 25 cost 10. We need 24, so now we need to find out the cost for 24 oranges. 
Looking at how much they go up by, we can see that each time it goes up by about 0.5
So your final answer would be: 2 dozen oranges cost $9.50
Answer Link

Otras preguntas

what was promoted under the land ordinance of 1785
Explain,in terms of electrons, why chlorine is more reactive than bromine
What was the president in power in 1977
One of the areas of healthy you’re focusing on is to have a more nutritious diet. What is the goal in nutrition?
Is omelas a true utopia?
HELP ME PLEASE AS FAST AS POSSIBLE I need help with these questions!!! 15 POINTS!!
Why is it important to state a conclusion
Fructose and glucose are examples of _____. disaccharides plastids polysaccharides isomers
The dimensions for a rectangular prism are x+5 fr the length, x+1 f the wdth, and x for the height. What is the volume of the prism?
Who was the first explorer to circumnavigate the Earth? A) Vasco da Gama B) Bartolomeu Dias C) Ferdinand Magellan D) Christopher Columbus