Seudónimo Seudónimo
  • 25-02-2016
  • Mathematics
contestada

Chin bought 12 pounds of apples for $6. What is the cost of buying 3 pounds of apples? Check your answer.

Respuesta :

julianobrega2001 julianobrega2001
  • 25-02-2016
I think the answer is $1.50 because if you cross multiply 12/6 and 3/x you should get 12x X 18/12 and end up with $1.50.

Answer Link

Otras preguntas

How many syllable in electricity
john and mary went to the mall. Is that a sentence or a fragment?
(64/9)^(-2/3) Simplify the expression
Explain why summer in the Northern Hemisphere is cooler than summer in the Southern Hemisphere.
Express 0.59 as a fraction....
How many syllable in electricity
Express 0.59 as a fraction....
What were the origins of Islam and what are its main beliefs ..
What equals to 31 using multiplication?
Explain why summer in the Northern Hemisphere is cooler than summer in the Southern Hemisphere.