davidhamendip8s3g6 davidhamendip8s3g6
  • 22-05-2018
  • Mathematics
contestada

if a unit price label has a unit price of 15.5 cents per ounce how much is the total price for 24 ounce package?

Respuesta :

ggkp316
ggkp316 ggkp316
  • 22-05-2018
Multiply cents by ounces
15.5 cents * 24 ounces= 372 cents

Change to dollars. Divide by 100 cents in a dollar
372 cents ÷ 100 cents in a dollar= $3.72

The total price is $3.72
Answer Link

Otras preguntas

Gwen is making a circular rug with a radius of 3 feet. What will the area of the rug be that she is making? With explanation.
In an "open universe," A. the steady-state theory is correct. B. new matter is constantly being created. C. the universe will continue expanding forever. D.
what were some of the effects of the interaction between china and korea
what is the sum of 3/10 and 17/100
how did Romeo's love start for Juliet
Select the best analogy. cerebration : thought :: A. effrontery : respect B. manacle : hand C. oration : speech D. corporeal : mental
In what industry are over half the Bangladeshi labor force engaged? A. Manufacturing B. Service C. Technology D. Farming
Which quotient will be negative? 24 ÷ 6 -35 ÷ 7 -54 ÷ (-6) 3 ÷ (-1)
The Lightning Thief book 1.Why was Grover disappointed in the Earth's condition? 2. Why does Grover think Percy sent Medusa's head on Mt. Olympus? 3. Why does G
In an autobiography, an author's mention of a close friend would relate to what element? setting theme turning point the author's personal life