trishanaconway trishanaconway
  • 23-05-2018
  • Mathematics
contestada

Bananas sell for $.46 per pound. Is $2.00 enough to buy four pounds of bananas?

Respuesta :

prestonshelton
prestonshelton prestonshelton
  • 23-05-2018
Hello!

To solve this you have to multiply the cost of bananas by 4

0.46 * 4 = 1.84

This means it cost $1.84 to buy 4 pounds of bananas so $2 is enough

The answer is yes, $2 is enough to buy 4 pounds of bananas

Hope this helps!
Answer Link
blssdkeyes2006 blssdkeyes2006
  • 23-05-2018
No, this is why

.46 x 4= $1.84
Answer Link

Otras preguntas

Jackie is wrapping a birthday present. The gift box is in the shape of a rectangular prism. It has a length of 8 inches, a width of 10 inches, and a height of 3
Translate into an algebraic expression: Sam, Liz and Ann had s, l, and a candies correspondingly. If they shared all candies evenly among themselves, how many c
If it is winter in iowa what season would it be in australia
Hi, prove that (AXB).(CXD)+(BXC).(AXD)+(CXA).(BXD)=0
What a photograph will be used for impacts its legal and ethical position. True or False
Find two consecutive integers whose sum is 101
The element "um" is what type of word element?
The part of the ear that acts as a funnel to concentrate sounds and guide them into the ear canal is called the
Females don’t digest alcohol as quickly as male, so they are affected more easily than males
in 1995 citizens of one canadian province voted to whether or not seceed from canada what province was this