djdjdoododdo5489 djdjdoododdo5489
  • 25-05-2018
  • Mathematics
contestada

It costs a family $348.00 to buy a 10ft by 11ft rug. if the cost is proportional to the area what will it cost the family to buy a 15ft by 16ft rug

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 25-05-2018
First we need to find the cost per square foot for the first rug:

Total square feet of first rug =  10 ft x 11 ft = 110 square feet.

 Divide total price by total square feet to get the price per square foot: 

$348.00 / 110 = $3.164 per square foot

The total square feet of the larger rug:

15 x 16 = 240 square feet

Multiply the total square feet by price per square feet:

240 * $3.164 = $759.36

Depending on how the cost per square foot is rounded the new price may vary a little bit.

Answer Link

Otras preguntas

Can someone help me write a essay pls.
How did John F. Kennedys ethnicity impact his life?
please if you can i urgently need help thank you very much
Which war caused the events below? American Revolution or French and Indian War A -The limitations placed on European settlement ultimately angered some Georgia
HELPPP PLEASE WILL MARK BRANLIEST
What principle of corporate governance requires companies to operate in ways that respect the social and legal relationships they have with employees and credit
What was the result of Battle of Buxar?​
Help me please is is odd or even or neither?
Find the percent of change from 10 yards to 15 yards 1. 5% 2. 33% 3. 15% 4. 50%
Which marine ecosystem depends on upwelling from the seafloor to maintain its high productivity?