lettersrules
lettersrules lettersrules
  • 26-05-2018
  • Mathematics
contestada

Deshaun buys candy that costs 4 per pound. He will spend at most 32 on candy. What are the possible numbers of pounds he will buy?

Respuesta :

ktreyb
ktreyb ktreyb
  • 26-05-2018
Your problem is missing the units after the numbers. It could be 4 cents and 32 cents, 4 dollars and 32 dollars, 4 cents and 32 dollars, 4 dollars and 32 cents, etc. 

Assuming both are in dollars:

32 / 4 = 8

Deshaun can buy 8 pounds of candy. 
Answer Link

Otras preguntas

Heredity has an impact on personal health, but environmental factors are important as well. True or false
Which one of the following statements expresses a true proportion? A) 2:1=1:2 B) 54:9=6:3 C) 3:4=9:12 D) 7:9=8:9
Tim has twice as many marbles as Luke together they have 39 marbles how many marbles does time have
why was alfred wegener unable to prove his theory
Which of the following forms of stress management also improves flexibility? A) biofeedback b. deep breathing C) progressive muscle relaxation d. yoga User:
How many recessive alleles for a trait must an organism inherit in order to show that trait?
Why do some organisms reproduce asexually?
Which pronoun correctly completes the sentence? Let's just keep that idea between you and __________. a. I b. me
$7.50 admission; 20% off
electron microscopes use a beam of light to produce a magnified image true or false