koolprmom koolprmom
  • 25-07-2018
  • Mathematics
contestada

hank bought 2.4 lbs of apples each pound cost 1.95 how much did he spend on apples

Respuesta :

SmartMalachi
SmartMalachi SmartMalachi
  • 25-07-2018

He spent $2.34 since 2 lbs of apples costs 3.9 ( 1.95 * 2), then you add 3.9 to .78 (0.4 * 1.95) then you add it, and get 2.34.

Answer Link

Otras preguntas

When you've carefully checked all the facts and your attitudes and still find that there's "just something" about your supervisor that's causing a problem in yo
Will banning of alcohol advertising greatly reduce the number of underage drinkers?
Find the value of the expression 2x cubed + 3y squared - 17 when x = 3 and y = 4.
what is -0.5 repeating as a fraction
Angelica is working on function machines. She has two machines g(x)=square root x-5 and h(x)= x^2-6. she wants to put them in order so that the output of the fi
Describe three properties of a frozen fruit bar, including its state of matter.
Which statement is true regarding flexibility? a. joint's range of motion cannot be maintained with age. b. A joint's range of motion will be lost if the joint
Which of the following singular nouns does not form an irregular plural? a. tree b. ox c. tooth d. mouse
Which of the following is a complex sentence? a. I simply cannot make heads or tails of rap lyrics, but I suppose I'm just too old to understand them. b. Chec
Why was natural selection an important contribution to the theory of evolution?