gamesvex5 gamesvex5
  • 25-07-2018
  • Mathematics
contestada

The cost for 50 pounds of pet food is $117.50. What is the cost for on pound of food?

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 25-07-2018

The cost per pound is

... $117.50/(50 pounds) = $2.35/pound

The average cost for a pound of pet food is $2.35.

_____

If the food only comes in 50 lb bags, your cost for one pound of it will be $117.50.

Answer Link
1234alex101
1234alex101 1234alex101
  • 16-12-2020

Answer:

$2.35 per pound of food

Step-by-step explanation:

You just divide the price ($117.50) by the amount of pounds (50)

117.50 ÷ 50 = 2.35

Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

What three letter codon will produce Tryptophan?
help pleaseeeeee its the last question
Which two functions does a combustion blower perform?
How is hydrogen an example of an element?
The owner adds a chemical to the tank to keep the water clear. the instructions say to add 5 cubic centimeters of chemical for every 80,000 cubic centimeters of
5 hockey pucks and three hockey sticks cost $23. 5 hockey pucks and 1 hockey stick cost $20. How much does 1 hockey puck cost?
PLEASE HELP!!!!!!! ILL GIVE BRAINLIEST ANSWER TOO A rectangular prism has a length of 7 cm, a width of 4 cm, and a height of 212cm. The prism is filled with cub
The table of values represents an exponential function f(x).
A bystander hears a siren vary in frequency from 598 hz to 372 hz as a fire truclk approaches passes by and moves away on a straight street what is the speed of
BRAINLIEST For the fastest answerHello I need help on this math question​