karolina70 karolina70
  • 21-08-2018
  • Mathematics
contestada

cans of soup are on sale for $1.79 each if jack spent $25.06 on soup how many cans did he buy

Respuesta :

kendra0729
kendra0729 kendra0729
  • 21-08-2018
14 25.06 divided by 1.79 = 14
Answer Link
HelpfulHelp
HelpfulHelp HelpfulHelp
  • 21-08-2018

Jack bought 14 cans of soup.

In order to find out how many cans of soup Jack bought, we would need to the amount of money he spent on soup($25.06) and divide it by how much the soup was per can($1.79). Once we do that, we will get our answer, 14.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is NOT a responsibility of the vice president?
The most important factor determining whether a research collaboration will be successful is:
Which mathematical symbol would best fill in the blank to compare the two real numbers?
why do authors create tension in a story
Who led the Rough Riders in the Battle of San Juan Hill?
Which of the following is NOT a responsibility of the vice president?
Which of the following refers to a termination of a drivers license for an indefinite period of time? A. Suspension B. Revocation C. Cancellation D. Denial
10th grade Geometry question
Which statement accurately describes the relationship between the Northwest Ordinance and the Articles of Confederation? A. The Northwest Ordinance added t
If I start at 327 how do I get to finish if I have to color in numbers divisible by six