madironishpdsx4z madironishpdsx4z
  • 21-08-2018
  • Mathematics
contestada

If two lemons cost 15 cents, how many can be bought for 60 cents?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 21-08-2018

Cost of 1 lemon = 15/2 = 7.5 cents

Cost of 60 lemons = 7.5 * 60 = 450 cents or $4 50

Answer Link
jakewalke540 jakewalke540
  • 21-08-2018

4 can be bought for 60 cents

Answer Link

Otras preguntas

(2a^2 + a + 3) ÷ (a - 1)
Given a cone with a volume of 56.52 in^3 and height 7 in., find the base radius of the cone.Use 3.14 for pi. Round your answer to the tenths place. a. 2.1 in c
Linda saves $1.55 every day. Tyron saves $3.90 every day. Linda started saving 3 days earlier than Tyron. On which day will Tyron's savings be more than Linda's
How do nationalism play a part in the rise of Italy ang Germany?
why did people flock to the cities in the late 1800's?
which adaptation from this excerpt best indicates a change in time period
Graph the line passing through the given point and having the indicated slope. through (3​, ​negative 2​) with slope minus−three fifths 3/5
As shown in the diagram of the right triangles below, Triangle: ABC ~ Triangle: DEF, AB = 7x, BC = 4, DE = 7, EF = x. What is thr perimeter of Triangle: DEF to
What is a budget? A) a plan for using income B) an amount that must be paid C) an amount of money that is saved D) a personal promise to pay something
What type of chemical equation is cellular respiration