Sebs1 Sebs1
  • 22-08-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit rate for $1.12 for 8.2 ounces

Respuesta :

kalawson2019
kalawson2019 kalawson2019
  • 22-08-2018

That is around 13 or 14 cents. The specific answer is 13.65853659 cents, but you can either round up to 14 or round down to 13 (rounding up to 14 is the correct way to do it.)


First you divide 1.12 by 8.2 to get the unit rate because It takes $1.12 to buy 8.2 ounces. 1.12/8.2=13.65853659

Answer Link
jnaenoel jnaenoel
  • 22-08-2018

the answer is 136 because you have to divide both the numbers

Answer Link

Otras preguntas

What does being able to express numbers in equivalent forms allow you to do
19 hundred thousandths in scientific notation
is -7+9=-9+7 true,false,or open. Is 4x-3=19 true,false, or open. Which of the following is a solution to the equation 16=4x-4? -5 -4 5 16 An art student wants t
Solve the inequality -9x/11 - 7 < -5.
how to write this essay,
how many grams does 73 ml of pure water weigh
What is the populist party platform call for?
209.106 in word form
Le guin purposely misleads her reader as to the true identity of the narrator how does this technique help the reader understand the motivation behind the narra
The first dinosaurs appeared in the time period known as the