Chapo7898 Chapo7898
  • 21-09-2018
  • Mathematics
contestada

Seven pounds of grapes cost $10.43 how much would it cost for 3 pounds

Respuesta :

madelynn24
madelynn24 madelynn24
  • 21-09-2018
1. Divide $10.43 by 7 to find out how much each pound of grapes costs.
$10.43/7=$1.49
2. Multiply $1.49 by 3 to find out how much 3 pounds of grapes would cost.
$1.49•3=$4.47
3. So, 3 pounds of grapes would cost $4.47

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Please please help me please please
how many terms of Office was Washington president ?a. 8b. 2c. 4d. 6​
Why China's Silk Road is so significant?
explain what types of assistance the following population groups may have. Include at least four types of assistance or services per population group. -homeless
What amendments aren't really important and why? Give me at least 3 please.
Please select the word from the list that best fits the definition chlorine is added to kill remaining microorganisms in the water Coulagation Filtration Chlori
Do foods change the pH of the body ? Explain your answer
el área de la siguiente figura?​
Need help on this. Thank you anybody that helps
The electron configuration for Zn2 is [Ar] 3d10 and NOT [Ar] 4s23d8. What experimental evidence has been collected that would allow one to conclude that the [A