itchypal02 itchypal02
  • 25-09-2018
  • Chemistry
contestada

a powder drink sells for 299 per can each can makes 8 liters of drink what will be the cost of making 35 L of drink

Respuesta :

hucipa hucipa
  • 25-09-2018

8×4=32 liters and $299×4 is $1196. If you divide $299 by 4 you get 74.75. And 8÷4=2. So if you add $1196 with $74.75 you get 1270.75 and 35 liters.

Answer Link

Otras preguntas

positive pschologist believe that happiness can be increased by
simplify and solver each of the following equations d+d+10=50​
insert 5 G.Ms between 3 and 192​
First to answer will be the brainliest I need the answer ASAP
I need help with the whole thing
Question 3 please help me
the base of a triangle is 21 inches and the height is 12 inches which of these expressions correctly shows how to calculate the area of a triangle a (21 x 12)
Which was an achievement of the Aztecs? A. Utilizing a well-developed writing system B. Developing the numeral zero C. The use of an aqueduct D. Developing th
A line graph can show information
Jay stores hay in cubic stacks on his farm. If the length of each stack is `2/3` yard, what is the volume of hay in each stack? A. `1/3` cubic yard B. `4/9`