nlatch8587 nlatch8587
  • 25-09-2018
  • Mathematics
contestada

If 3 3/4 lb of candy costs 20 .25 how many would 1 lb of candy cost

Respuesta :

Helsset Helsset
  • 28-09-2018

solution:

[tex]\frac{c}{w}=\frac{20.25}{\frac{3}{4}}\\

\frac{c}{1}=\frac{20.25\times 4}{3}\\

\frac{c}{1}=\frac{81}{3}\\

c=27\\

1Ib cost is \$ 27[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

What is the multiplicative rate of change for the exponential function f(x)=2 (5/2)-x
Although musical patronage still existed from the church during the Renaissance, who else began to hire personal musicians?
Does air resistance affect the motion of a falling object differently when the initial velocity of the object is greater?
What is the euglena able to do that other protists cannot?
Josh grew up in an upper-class family with regular doctor visits and access to health resources like exercise equipment and nutritionists. he understands the th
__________ is a professional association, labor union, and public sector interest group.
Which sentences in this excerpt from south! Show that Shackleton felt his men displayed determination in difficult dituations
why must plants contain large amount of nitrogen
Q8 Q22.) A company that manufactures small canoes has a fixed cost of $18,000. It costs $40 to produce each canoe. The selling price is $160 per canoe.​ (In sol
Please walk me through compounding interest continuously.