smilycb546 smilycb546
  • 25-09-2018
  • Mathematics
contestada

Mr seidel filled up his 14 gallon gas tank for $29.96 what was the price per gallon

Respuesta :

Smartkidddxes
Smartkidddxes Smartkidddxes
  • 25-09-2018
2.14 is the price per gallon.

I figured this out by dividing 14 by 29.96 and I got 2.14 and to check my work I multiplied 2.14 by 14 and got 29.96 .
Answer Link

Otras preguntas

what are they?! Plz help!!!
What is the molar mass of phosphorus (P)? A. 15.0 g/mol B. 30.97 g/mol C. 60.2 g/mol D. 207.2 g/mol
HELP ME PLEASE! 2 skaters with the same mass faace each other standing still, both skaters push off the other and they move in opposite directions. Which of t
Solve for x. 25^x=5^x-3 x and x-3 are exponents.
please please please help me I've been stressing out for 2 days due tmr need help with 1 and 2 please I'm begging u
Point slope equations
What is the circumference of a circle centered at (-2,2) with equation x^2+y^2+4(x-y)-1=0
Completa las oraciones con las palabras correctas. ANTONIO Mira, la policía te puso una multa (fine). MARISA Y esta vez, ¿por qué? Ah, sí, parece que el carro e
President Roosevelt responded to einsteins letter by authorizing $6,000 in funding for experiments to create a nuclear chain reaction. Why would Roosevelt have
Read the passage. excerpt from "A Relay Race to Remember" As the relay teams collected their swim caps and goggles and began to head to the bullpen, Malik’s ank