FernandaGonzalez8 FernandaGonzalez8
  • 23-03-2016
  • Mathematics
contestada

Pete bought a 16-ounce box of cereal for $3.58. what was the cost per ounce?

Respuesta :

whitneyluvcandy
whitneyluvcandy whitneyluvcandy
  • 23-03-2016
the answer, is 0.22. you just simply divide 16 into 3.58, and you will get 0.22375 which you can just round to 0.22

(hope this helps)
Answer Link

Otras preguntas

Select the word in the following sentence that gives a context clue for the word diversity. When she thought about all the different jobs and skills that were n
What is the mass of 89.6 L of NH3(g) at STP? Please help I don’t understand!
I need help with my geometry homework.
what are some unfair techniques companies use to make money
Use the Pythagorean theorem to solve for d. Enter the answer in simplest form. Need help ASAP!
What sort of rules might Deaf people follow while eating around the table?
Read the excerpt below and answer the question. Excerpt in picture.. When Huck and the group arrive in Arkansas, they come to a one-horse town inhabited by a lo
What do you see in the picture, describe the scene.
A 2-gallon container of window cleaner costs $13.20. What is the price per quart?
Define Anglo-Assimilation