Sagecallaghan Sagecallaghan
  • 23-03-2016
  • Mathematics
contestada

a 5-foot piece of linen costs $29.40. what is the price per inch?

Respuesta :

hithisha hithisha
  • 23-03-2016
the price per inch is $5.88
Answer Link
vkalnajs
vkalnajs vkalnajs
  • 23-03-2016
Answer is .49 cents


Explain:
Do 29.40 divided by 5
And get 5.88
After that you divide that by 12 because there are 12 inches in a foot.
Answer Link

Otras preguntas

(01.05) given the point (4, 5) and the slope of 6, find y when x = 24. (1 point) 118 144 125 149
I need solve each system by substitution 4x+2y=7;y=5x
The gravitational strength at the poles is greater than the gravitational strength at the equator. What will happen to an object when it moves from the poles to
Is around a preposition or an adverb in this sentence > My friends and i looked around for our sleds
Help picture 2 question math
Emily brought $35 to the fair. at the fair, she spent $16 on ride tickets and she also bought lunch. she had $7 when she left the fair. how much did emily spend
I thought of a number, added 4 5/7 to it, and got the number 12 times as big as my original what was my number
What process is used to break down glucose into atp that is usable by the cell?
A certain brand of coffee comes in two sizes. An 11.3 -ounce package costs $2.88 . A 27.8 -ounce package costs $6.48 . Find the unit price for each size. Th
Which of these best describes a scientific law..? 1. A rule made by a government 2. A rule that does not depend on observable evidence 3. A statement which vari