gabriellabadon2
gabriellabadon2 gabriellabadon2
  • 21-10-2018
  • Mathematics
contestada

If nuts coat $9.20 per pound how much would 2 1/4 pounds cost

Respuesta :

homebeebti homebeebti
  • 21-10-2018

9.20 divides by 4 is 2.3 per quarter pound


There are 9 quarters in 2 1/4


So 9 times 2.3 is 20.7

Answer Link
katherinrose3
katherinrose3 katherinrose3
  • 21-10-2018
Twenty dollars and seventy cents
Answer Link

Otras preguntas

What are the integer solutions of the inequality |x| < 2 ? A. 2 only B. 1, 0, and –1 C. 2, 1, 0, –1, and –2 D. 2 and –2
what's 4/5 + 6/5 equals
HELP ME PLEASE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!20 POINTS!!!!!!!!!!!!!I HAVE 1 MIN AND I WILL MARK U AS BRAINLEST!!!!!!!! read the sentence. the lamp fell over and landed on
Mary recently had a small stroke that left her unable to move her right side. in which lobe of the cerebrum did the stroke most likely cause damage?​
Plz help! Convert 3/5 into fractions with a denominater of 15 A.9/15 B. 3/15 C.5/15 D. 6/15
You throw a beanbag in the air and catch it 2.2 s later at the same place at which you threw it. How high did it go? What was the initial velocity?
What people did columbus encounter when he first came to the americas?
what are two main forms of energy given off when paper burns and where does the energy come from
what causes an unsaturated fatty acid to have a different shape than a saturated fatty acid
a. Fill in: first, accent, native, body, language, tongue, speech, talk.