TunaBoi
TunaBoi TunaBoi
  • 22-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the market 5 light bulbs cost 9 dollars how mush does 7 light bulbs cost?

Respuesta :

emmafedorcek emmafedorcek
  • 22-10-2018

So first off we need to figure out how much each light bulb cost. So 5 divided by 9= 1.8. so each light bulb cost $1.80.  To figure out how many 7 light bulbs cost multiply 7 by 1.8 which equals 12.6. So 7 light bulbs cost $12.60

Answer Link

Otras preguntas

What happen to china in late 1949?
If a gold coin has 9 parts gold and 1 part other metals, what percent of the coin is gold?
Help me solve and show all steps please and thank you
Answers please it is due in like an hour
how do scientists know that earth's magnetic poles have reversed many times during history
You and your friend each start a car-washing service. you spend $25 on supplies and charge $10 per car. your friend spends $55 on supplies and charges $13 per c
The soviet constitution what? user: what is the name of china’s political party? a. mao party c. democrats b. ccp d. republicans
The function of interest is to make lending money worthwhile and profitable for the __________. A. lender B. borrower C. economy D. government
A 44- year old woman wants to have a baby .what advice would you give her?
Triangle par has vertices p(0,0), q(5,-2), and r(-3,6). find the vertices of p'q'r' after each teanslation. 6 units right and 5 units up