akemble3584 akemble3584
  • 24-10-2018
  • Mathematics
contestada

Ribbon candy costs $2.50 per foot.How many feet ca you buy if you have $11.25

Respuesta :

gxwang2025 gxwang2025
  • 24-10-2018

Answer:

4.5 ft

Step-by-step explanation:

11.25/2.5=4.5 so you can buy 4.5 feet

hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

What would the simplified equation of 14-x>24 be?
A spider walks about 19cm each second. About how long would it take the spider to walk a perimeter of the room 3m wide 4m long?
Review the scenario. A student copies his older brother's research paper and turns it in for a grade. Which best identifies a consequence for this behavior? The
Select the postulate that is illustrated for the real numbers 5 + (-5) = 0 a.The commutative postulate for multiplication b.Multiplication by one c.The addition
What is the circumference of a circle with a radius of 6 meters?
What must occur for entropy to decrease? a. energy must be added to the system. b. energy must be removed from the system. c. the first law of thermodynamics
What is considered common law marriage in south carolina?
what is 9/11 as a decimal
find two examples where swift uses ambiguity in the essay.
What is the equation of the line perpendicular to 2x – 3y = 6 that passes through the point (4, 1)?