ashleibrown22 ashleibrown22
  • 24-10-2018
  • Mathematics
contestada

four students spent $12 on school lunch. At the rate, find the amount 10 students would spend on the same school lunch.

Respuesta :

squawk1738
squawk1738 squawk1738
  • 24-10-2018

Answer:

1 each of student

Step-by-step explanation:


Answer Link
Аноним Аноним
  • 24-10-2018

Answer:

If four students spent $12 each, that means that there was $48 spent in total. So 10 students spending $12 each would mean that altogether those 10 students spent $120.



Now if you're saying that each of the students paid $3 and collectively paid $12, that means that all tean students paid $3 and in total they paid $30.

Hope this helps :)


Step-by-step explanation:


Answer Link

Otras preguntas

What is the chemical formula for aluminum sulfite?
A physics book rests upon a level table
Is a stomach cell haploid or diploid
Please help me answer this question
What was the United States' major concern about their former ally, the Soviet Union? A.that the Soviets would never leave Berlin B.that the Soviets would never
the width of Davids rectangular tent is 5 feet. the length is twice the width. Davids rectangular air mattress measures 3 feet by 6 feet. if David puts the air
Need hep Solve:  4ln(3x) = 8
Starting from rest, a 4.0-kg body reaches a speed of 8.0 m/a in 20 s. What is te net force acting on the body?
what multiplies into -60 and adds to 7?
What challenges will industrial cities face as the economy becomes more dependent on high-technology industries?