lolypopmaria lolypopmaria
  • 25-10-2018
  • Mathematics
contestada

luke has $139 to spend and he has already spend $121.He wants to buy hamburgers buns,b,that each cost $4.write an equation

Respuesta :

beanieboo924 beanieboo924
  • 25-10-2018

$139 - $121 = $18

(139-121)  / 4 = b


BTW

he would only be able to buy 4 buns because he only has $18 dollars left and 4 buns x 4 dollars = a total cost of 16 dollars so

Luke would only be able to buy 4 buns and have $2 left over

Answer Link

Otras preguntas

The steps for moving data from one cell to another are _____.
What is the name of the following process? 2Fe(s) + O2(g) + 2H2O(l) → 2Fe(OH)2(s) 4Fe(OH)2(s) + O2(g) +2H2O(l) → 4Fe(OH)2(s) salt hydrolysis buffering elec
How does the Centers for Disease Control and Prevention (CDC) promote health? Check all that apply. -by monitoring diseases -by performing research -by issuing
Where does the sun rise at 0 degrees latitude during the winter and summer solstices?
What three major chemical reactions drove the reduction of co2 in the atmosphere?
Select the nationality that best completes the second sentence. Matthew es del estado de California. Él es __________. canadiense alemán australiana est
Which of the following statements about Latin America’s highland climate region is false? A. It stretches along the western side of the entire region. B. It is
I need help , I don’t understand this
the diagram below shows the percentages
What are the three advantages rage of digital x-ray over film x-rays