darkpain6851 darkpain6851
  • 22-11-2018
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, 4 pints of ice cream cost $10.08. How much would 30 pints of ice cream cost?

Respuesta :

Mareska95
Mareska95 Mareska95
  • 22-11-2018

Hi!

We will solve this using proportions, like this:

4 pints cost 10,08

30 pints cost x

__________________

x = (30 * 10,08)/4

x = 302,4/4

x = 75,6

30 pints of ice cream cost 75,6$.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

What is an abolishing operation (AO) to a reinforcer? a. It decreases the reinforcing value of a stimulus b. It increases the reinforcing value of a stimulus c.
Smoking behind the bar is against health codes, and the ashes could land in the ice bin.a. trueb. false
what to place in the grid
John always to help the needy. What tense would be added here?​
What bones might a phrenologist find interesting among those scattered around? a) Ribs b) Hands c) Spines d) Skulls
If you pull out just slightly into another lane to pass a cyclist, you are... a) Driving correctly b) Performing a legal maneuver c) Overtaking with caution d)
what is govermeant and how people can support it
The intensity of sunlight on Earth is affected by a. the mass of Earth b. the speed of Earth c. the number of rotations of Earth d. the curved surface of Earth
A 46-year-old woman with active ankylosing spondylitis comes to the office for a follow-up examination. The use of various conventional nonsteroidal anti-inflam
A supplier label is not required on a controlled product if_______ 1) the product originates from a laboratory supply house 2) is packaged in a container less t