oshabreonagooden1315
oshabreonagooden1315 oshabreonagooden1315
  • 22-11-2018
  • Mathematics
contestada

Fencing cost $10 per foot. Frances had a rectangular garden that is 4 feet wide and 5 feet long . How much money will frances need to spend ro put French around the garden?

Respuesta :

kitamuragu
kitamuragu kitamuragu
  • 22-11-2018
Answer: $180

4ft + 5ft + 4ft + 5ft = 18ft
18 x 10 = 180
Answer Link
Mareska95
Mareska95 Mareska95
  • 22-11-2018

Hi!

First we need to find the perimeter of the rectangle, like this:

P = 4 + 4 + 5 + 5 = 8 + 10 = 18 feet

Fencing costs $10 per foot.

18 * 10 = 180$ will be the cost of fencing.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Paula is shopping for a party.she finds a pack of 6 rolls of streamers for $4.50. What is the cost of one roll of streamers ?
A boy who is 3 feet tall can cast a shadow on the ground that is 7 feet long. How tall is a man who can cast a shadow that is 14 feet long? Solve this problem b
Which of these descriptions of Julie best depicts growth as it's defined in this study unit? A. Julie's legs are four times as long as they were when she was b
what is 27 decreased by 32%
consider the expression 3x(x-2) + 2 and 2x^2 + 3x - 12. A. Evaluate each expression for x = 2 and for x = 7. Based on your results, do you know whether the tw
what is the condition that reduces her blood's ability to carry oxygen.
Kazoos prices- $10.00 for 25 kazoos $18.50 for 50 kazoos $27.20 for 80 kazoos Question: What is the highest unit price per kazoo?
simplify (6.89 + 14.52) + (-14.52)=
2 questions Pweeeease??? What kind of phrase is the underlined group of words? Juan finished his last bite of homemade pizza. A. adjective phrase B.
Which is greater? 0.7 or -1?