mommyp1973 mommyp1973
  • 25-11-2018
  • Mathematics
contestada

The baker pays $0.50 per pound for sugar and $0.75 per pound for butter. Write an expression that shows how much the baker will spend if he buys 6 pounds of butter and 20 pounds of sugar.

Respuesta :

sherlockholmes1974
sherlockholmes1974 sherlockholmes1974
  • 25-11-2018
.5(20)+.75(6)=$14.50
Answer Link
vmishal22 vmishal22
  • 25-11-2018

(.5x20)+(.75x6)=$14.50

Answer Link

Otras preguntas

Um help! how do I do this?
Which is the best example of dramatic irony?
If one angle of a rhombus is 35°, what are the remaining three angles? A. 90°, 145°, 180° B. 35°, 145°, 145° C. 35°, 35°, 90° D. 90°, 90°, 145°
Health Question #2 Answer ASAP
what is written in the preamble to the constitution
what is written in the preamble to the constitution
A machine can never be 100% efficient because some work is always lost due to what?
How much do I need to save daily/month each month in 2016 to complete the penny challenge starting with 1 penny January 1st increasing a penny each day until De
Why does the Bill of Rights Exist?
Psilocybin is a type of __________. a. stimulant b. narcotic c. hallucinogen d. inhalant