pokemonmay4 pokemonmay4
  • 23-01-2019
  • Mathematics
contestada

The table shows the pricing for four different brands of cat food.

Brand Cost
A $0.88 for 4 oz
B $1.05 for 5 oz
C $1.60 for 8 oz
D $2.28 for 12 oz
Which brand costs the least per ounce?


A

B

C

D

Respuesta :

mack4869 mack4869
  • 23-01-2019
the answer to this question is D ( $0.18 ) per ounce:-)
Answer Link

Otras preguntas

Two students prepared aqueous solutions of LiCl and measured the properties, as shown in the table above. Both students observed that the solid LiCl readily dis
Let S = { p q |p, q are prime numbers greater than 0} and E = {0, −2, 2, −4, 4, −6, 6, · · · } be the set of even integers. . Prove that |S| = |E| by constructi
what does bivariate mean? Favorite tik.tok dance? lol..
Is b correct? Please help and explainnn
Simplify 2x^2-7x-4/x^2-5x+4 What are the excluded values
( YOU’LL GET MARKED BRAINLIEST !! ) The topping dispenser at the frozen yogurt bar contains gummy bears 15 blue, 17 yellow, 28 red. With a turn of the handle,
Here’s 50 points please help fill in the blanks :/
Please someone help me with these
PLEASE!!! I need this turned in tonightttt
HELP PLZ ASAP GIVING BRAINLIEST !!!!