sophiawhalen98 sophiawhalen98
  • 23-01-2019
  • Mathematics
contestada

a gallon of moo milk costs $5.12. what is the unit price of an 8 ounces of moo milk

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 23-01-2019

Answer:

$.32 per 8 ounces

Step-by-step explanation:

We know that 1 gallon = 128 ounces

To find the cost per ounce, we take the cost of 1 gallon ($5.12 and divide by 128)

5.12/128

$.04 per ounce

Now we have 8 ounces

We multiply the cost per ounce by the number of ounces

.04 *8

$.32 per 8 ounces

Answer Link
Thunder51
Thunder51 Thunder51
  • 07-02-2021

Answer:

$.32 per 8 ounces

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

5 things mammals have in common
how are both the genes and the environment determine how tall a person will be?
What changes occurred in Japan in the 1920's?
What is ( √2 - √3 )² =
what happens during vaporization and evaporation?
Why do grapes grow well in the Finger Lakes region?
which type of livestock were raised in mission san francisco de asis
How to I find the perimeter of rhombus
What is ( √2 - √3 )² =
A coin rolls across the floor at an angular speed of 4 rotations per second. What is its speed in degrees per second? Hint: One full rotation equals 360 degrees