elora2007 elora2007
  • 25-01-2019
  • Mathematics
contestada

you can get 4 value meals for $21.88 at the local buger restaurant. How much is each value meal

Respuesta :

kkpowell kkpowell
  • 25-01-2019

Answer:

$5.47

Step-by-step explanation:

you divide $21.88 by 4 which is 5.47

Answer Link
altavistard
altavistard altavistard
  • 25-01-2019

Answer:

$5.47/meal

Step-by-step explanation:

You want the unit cost of this value meal.  To obtain that, divide $21.88 by 4 meals:

$21.88

----------- = $5.47/meal

4 meals

Answer Link

Otras preguntas

Easton bought 8 chicken wings for $8.80. How much would it cost for 17 wings?
NEED TO KNOW ASAP What are you doing when you analyze a character's actions and words to learn more about him or her? A. Making an inference about the characte
3. Which of the following groups made up representatives of South Carolina's Grand Council? O Quakers, Carolina's elite, slaves slaves, representatives of the p
160 feet of lumber at $2.49 per foot
PLEASE HELP!!! BRAINLIEST!!Jubal wrote the four equations below. He examined them, without solving them, to determine which equation has no solution. 7 x + 1 =
Please answer asap thank you
A high schools basketball team won 36 percent of the games that played last season . The team won exactly 9 games last season . What the total number of games t
What is a person born in another country but comes to live in the U.S.
If you came to the new world how would you have survived? Give at least two examples of ways you could of lived of the land. ( read question carefully)
Solve |x + 4| = 8 Write both solutions as equations on the same line separated by a comma.