isabellafarwell08
isabellafarwell08 isabellafarwell08
  • 25-01-2019
  • Mathematics
contestada

Which one is the least expensive.

Which one is the least expensive class=

Respuesta :

Guy99 Guy99
  • 16-06-2019

Answer:

In short the answer is Arrowhead Dairy.

Here's Why:

I'm going to convert everything to gallons so we can compare them. I multiply the price along with the volume. So since there are 4 quarts in a gallon I'll do 3.60*4= 14.40. Now I'll do Ben's happy Cows. 2.30*8=18.40 (because there are 18 pints in a gallon)

So now we end up with

19 dollars for Carmela's Creamery, 14.40 dollars for Arrowhead Dairy, and 18.40 dollars for Ben's Happy Cows.

Answer Link

Otras preguntas

Find the circumference of the figure below. (Use T=22/7)
23. Identify the pronoun that agrees with the verb in the sentence: Lifeguards who gaurd the pool do best to ensure the safety of swimmers. (1 point)O our O the
In a hypothesis, which variable is used first
Two sides of a right triangle have lengths of 72 cm and 97 cm. The third side is not the hypotenuse. How long is the third side? quizziz
What were the two primary causes of the Cold War? Group of answer choices differing political systems as well as disagreements over the rebuilding of Europe and
Which data set contains an outlier:
Neither my uncle ______ my aunt could come to the party
what are the advantages of wind energy/fuel? have complete details and also add the disadvantages
A)4x-3=2x+7 B)2x+6=7x-14
Find the quotient. (2 + 8k² − 9k) ÷ (k − 1) The quotient is