Amanda4745
Amanda4745 Amanda4745
  • 22-02-2019
  • Mathematics
contestada

Please help!
Which is a better buy, 1/2 gallon of orange juice for $3.99 or 1/4 gallon for $1.79 please explain

Respuesta :

ineedhelp9947 ineedhelp9947
  • 22-02-2019
I believe that the first one is better
Answer Link
smohan58 smohan58
  • 22-02-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

It is better to buy one by 4

Because in the first case,

1/2 Gallon is $3.99

Since1/4 is 1/2 of 1/2

It will be $1.995 which is more than $1.79

Answer Link

Otras preguntas

Chief Justice Roger Taney Determines the Legal Status of Slaves, 1857 What does Taney’s decision mean to the outbreak of Civil War?
When Republicans chose Ulysses S. Grant as their presidential candidate in the election of 1868, Democrats chose a. Andrew Johnson. c. Samuel Tilden. b. Horatio
the illiad and the odyssey are important sources of information about
Television coverage hurt the civil rights movement in Selma. a. Yes b. No
Unscramble this sentence poverty blessing wealth a sin of God's sign is and of
what event caused Napoleon iii to believe his invasion of mexico could be successful?
Why was the first Battle of the Marne considered so significant?
Why did Napoleon have trouble fighting the enemy forces in the Peninsular War?
Which description matches the poetic form iambic pentameter? a. ten syllables divided into pairs of unstressed and stressed syllables b. couplets of trochaic fe
Which of the following concepts would most likely have been glorified in a poem from the Romantic era? a. Cities b. Machines c. Death d. Childhood