alyssaupson5699 alyssaupson5699
  • 24-02-2019
  • Mathematics
contestada

3. If Juan purchased three 24-ounce cans of motor oil for $10.80, how much did he pay per ounce?

A. $2.59
B. $3.60
C. $.45
D. $.15

Respuesta :

dgoldenberg777
dgoldenberg777 dgoldenberg777
  • 24-02-2019

Answer: the answer is c) $.45

Step-by-step explanation:  to find out how much per ounce, you need to divide the price by the quantity. so 10.80/24=.45

Answer Link

Otras preguntas

what would be a probable explanation for why there are many endemic plants and birds in New Zealand but no native animals
Determine the factors of a2b + 2a2 + 3b + 6
The united states policy of lend-lease in 1940 benefited what allied nation the most
The policy of the broadway pawnshop is to lend up to 35% of the value of the borrowers collateral. John wants to use a $3000 ring in the $1200 necklace as coll
If you were doing research about democracy and voting rights in the United States, which Amendment would you MOST likely encounter? A) 5th Amendment B) 6th Am
why people are so ready to inflict great harm on others simply because they are different or have different views or beliefs
What is the solution to {4x - y = 8 {6x + y = 2
How do darwin finches illistrate the thoery of natural selection
Generally, a court can exercise jurisdiction over the residents of the state in which the court is located.
Which is a result of island hopping?