cedrick2738 cedrick2738
  • 26-02-2019
  • Mathematics
contestada

Estella buys 1.8 pounds if walnuts for a total if $5.04 she solves the equation 1.8p=5.04 to find the price p in dollars of one pound of walnuts what does one pound of walnuts cost?

Respuesta :

wultergg
wultergg wultergg
  • 27-02-2019

Answer: $2.08

Step-by-step explanation:

5.04 divided by 1.08 is 2.08.

Answer Link

Otras preguntas

Why do modern scientists use repeated experiments to develop and test hypotheses?
how are some organisms able to survive without sunlight and photosynthesis
How do scientists obtain knowledge about the world?
The organelles that produce proteins used within the cell are the _____. mitochondria lysosomes ribosomes centrioles
Why do whales not evolve gills?
University libraries are _______ to the public. A. closed B. open C. inaccessible D. hostile
in which climate zones do temperature stay most constant during the year?
the freedom of working for yourself is necessarily limited by
The following is a suitable topic for an expository article. A young woman overcomes obstacles and realizes she should be a musician. a. True b. False
The following is a suitable topic for an expository article. A young woman overcomes obstacles and realizes she should be a musician. a. True b. False