sam1482abc sam1482abc
  • 24-03-2019
  • Mathematics
contestada

your mother gave you 14.28 with which to buy a present. this covered 3/4 of the cost. how much did the present cost?

Respuesta :

jasmines04ovvo3c jasmines04ovvo3c
  • 24-03-2019

$19.04. If your mom gave you $14.28, and it only covered 3/4 of the cost, you have to first find 3/4 as a percentage, and then put it into a decimal. It would be 0.75. So then you have to divide 14.28÷0.75. It turns out to be $19.04.

Answer Link

Otras preguntas

Warfare between Christians and Muslims that lasted nearly 200 years was called the .
a local store sells oranges at a price of 6 for $9.00 what is the unit rate? how much will 10 oranges cost
When electrons absorb energy they are able toA.move from exited states down to their ground states.B.move from their ground states up to excited states.C.attach
4(x - 3) = -12 I had to write something else. Lol
Difference between charging by conduction vs charging by induction?
SELECT ALL CORRECT ANSWERS. Which two statements most accurately describe a tragic drama? based on the downfall of the main character based on mistaken identiti
16+2.4c=22.5 what does c equal?
the quran mecca and the hijra are most closely associated with the practice of
The tar found in tobacco is very different from the tar used on roads. T or f
Choose the word that best replaces the underlined word in the sentence. We are studying T.S. Eliot’s timeless poem, The Waste Land, in my 1 Literature class. a.