DiabloNemesiss DiabloNemesiss
  • 25-03-2019
  • Mathematics
contestada

HELP ASSAP WILL MARK BRAINIEST!!!!

HELP ASSAP WILL MARK BRAINIEST class=

Respuesta :

choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 25-03-2019

Answer:

The cost of each pound of jelly beans: $2.75

The cost of each pound of almonds: $3.75

Step-by-step explanation:

A = The cost of each pound of almonds

J = The cost of each pound of jelly beans

9A + 7J = 53

3A + 5J = 25

Multiply 3A + 5J = 25 by (-3)

-9A  -15J = -75

Now 2 new equations:

9A + 7J = 53

-9A  -15J = -75

------------------------------Add

-8J = - 22

J = 2.75

3A + 5(2.75)= 25

3A + 13.75 = 25

3A = 11.25

A = 3.75

Answer Link

Otras preguntas

In "Hamadi," by Naomi Shihab Nye, how do Susan's interactions with her parents affect the story?
why did some federalists fear democracy
in the figures, name the congruent sides.
x/72 = 135/90 what is x?
Based on this map, approximately how far did the Songhai empire stretch eastward into the coast?
Ayer compre el jabon Which of the following sentence correctly uses the direct object pronoun to substitute the direct object? A: Ayer la compre B: Ayer las c
One eighth of the class graduated with an A average, 1/2 got a B, and the rest of the class had a C average. In a class of 800, how many had a c average
Which STD/STI can cause painful sores and blisters on the genitals? A. Gonorrhea B. HIV/AIDS C. Herpes D. HPV
camela is trying to find the equation of a line that passes through the points (-1, 16) and (5, 88). does the equation y= 12
how do energy and matter move through ecosystems